6 листопада 2015 року відбувся ознайомчий візит студентів НаУ«ОА» до громад – учасників проекту ЄС/ПРООН  «Місцевий розвиток, орієнований на громаду» в Острозькому районі, Рівненської області. 

cux8YWglmDM

Все розпочалося з вітального слова партнерів РДА/РР, ОДА та представників НаУ«ОА» в районному ресурсному центрі Острожчини. Згодом студенти відвідали 3 з 4 громадських організацій. Першою з них було невелике село , жителі якого 8 березня 2015 року заснували громаду «Оженин – 21 ст.». провівши попереднє опитування мешканці виокремили одну з найважливіших для себе проблем – реконструкція систем водопостачання с. Оженин (селища Цукрового заводу та Високого Хутору). За словами голови цього проекту Дрозд Ніни: «Дорогу долає той, хто нею йде, а вона не легка». Першочерговим завданням було знайти потрібні кошти. Доклавши великих зусиль, громада Оженина все ж зібрала 564870 грн. Але для повного вирішення проблеми цієї суми недостатньо. Тому надіємось, що все ще попереду і незабаром ці жителі питимусь чисту воду.

Після невеликої перерви на каву, студенти продовжили знайомство з громадою села Грем’яче. Там склалась зовсім інша ситуація. Болючим питанням була заміна вікон та дверей у  школи, а також нова підлога в спортзалі. Для цього жителі організували об’єднання «Крок», яке очолив директор школи Болотнюк Є.О. Назва проекту – «Енергозберігаючі заходи в Грем’ячівській ЗОШ I-III ступенів». На цьому етапі нас ознайомили з розробками мікро-проектів, організацією тендерів та всіма фінансовими питаннями. На завершення директор школи сказав: «Надія на вас і віра у вас. І я вірю, що ви захочете жити в демократичній державі.»

Останній населений пункт, який ми відвідали – с. Вельбівне. Кредо їхньої організації «Промінь» звучить так: «Почни міняти країну з себе, свого подвір’я, вулиці, села і так до столиці». Перший проект над яким вони працюють заклечається в мережі вуличного освітлення. Співпраця стала плідною – вулиці Вельбівно освітлені сучасними, енергозберігаючими ліхтарями.

На завершення студенти зробили власний висновок з усього побаченого. Один з них: «Державі все одно, а можновладці нічого не виконують. Коли ти сидиш десь далеко і вирішуєш долю міста, чи села – це трохи неправильно». Цей ознайомчий візит залишив слід у пам’яті кожного. Такі проекти є важливими прикладами того, як потрібно розвиватися невеличким населеним пунктам. Вони дають колосальний досвід у мобілізації та управлінні громадами. Можливо, саме це допоможе стати Україні однією з найбільш розвинених держав Європи.