Попередній блог я закінчила на обіцянці розповісти майбутнім спудейчикам про усілякі дрібнички і лайфхаки, які потрібно виконувати регулярно (або хоча б іноді) під час навчання у ВНЗ. Прошу дуже не лякатись і одразу змиритись з тим, що безтурботні шкільні роки підходять до кінця, а серйозна студентська пора грізно нависає над головою. Отже, ось кілька пунктиків, які ви просто повинні усвідомити:

• “ВНЗ — це не школа!” – не перебільшення. Багато хто з нас очікував, що в академії буде набагато легше, бо ж вчити ми будемо лише ті предмети, які нам потрібні для майбутньої професії, та й самих предметів не так багато, проте університет — це реально складно. Тут ніхто з викладачів не ставитиме оцінки з-під лоба, як це робили в школі, а за балами ви взагалі повинні слідкувати самі, завдань багато, доручень — теж. ОА — це для відповідальної молоді.

• За все ви відповідаєте самі. Розклад занять є в електронному варіанті, проте якщо ви його не помітите чи щось переплутаєте, то проблеми будуть ваші і вирішуватимете їх особисто (а не так, як в школі було, коли до вас телефонував класний керівник і розповідав, що, куди і чому). Іноді варто проявити кмітливість. Товаришуйте зі старшокурсниками! Серйозно, за ті тижні мого перебування в ОА найбільше мені допомогли з адаптацією саме вони. І досвідом поділяться, і підкажуть, який підхід краще у спілкуванні з конкретним викладачем, і покажуть, де та аудиторія, яку ніяк не можеш знайти протягом великої перерви, і підручник з англійської надрукують.

• Носіть із собою записник. Спершу вам може здатись, що у вас помістяться в голові всі дедлайни та події, але ближче до кінця другого тижня ви зрозумієте, що це далеко від правди. Можна робити нотатки на телефоні або записувати в невеликому блокноті, який завжди буде поруч. Так ви точно матимете список справ і знатимете, як розподіляти час. В записнику можна нотувати і кількість зароблених балів з предмету, і певні вимоги до роботи, і події, і дати, і плани, і рецепт пирога в мікрохвильовці — зручно!

• І, звісно, доведеться навчитись тайм-менеджменту. Тому що іноді день студента виглядає приблизно як “якісь справи з першої пари до сьомої вечора”, а це взагалі дуже шкідливо для організму і здоров’я. Треба поїсти, трошки відпочити, лягти спати раніше (прогулянки до півночі і сварки з коменданткою в гуртожитку — це дуже романтично, але не тоді, коли наступного дня у тебе першою парою стоїть практична з історії української культури та ОА), встигнути зробити всі домашні завдання. Тут без хорошого розпорядку дня не обійтись.

• Тренуйтесь писати швидко. Мало хто з викладачів буде витрачати час на очікування, поки ви намагатиметесь дотримуватись правил каліграфії. Багато моїх знайомих мають проблеми з конспектами, тому що пишуть надзвичайно повільно. Краще вже написати все, але нерозбірливо, аніж до кінця лекції вишкрябати на папері слово “тема” фігурними буквами.

• Пишіть конспекти! Вони вам знадобляться рано чи пізно. Наприклад, один з наших викладачів оцінює гарний, повний конспект у 20 балів зі 100.

• Доведеться навчитись берегти здоров’я. Пам’ятаю, що під час навчання в школі мене дуже дивувало, як дівчатка-старшокласниці в 5°C ходять з голими щиколотками і в кедах. За три тижні навчання в університеті я не зустріла жодну таку модницю. 🙂 Це пов’язано передусім з тим, що пропущені пари (практичні) так чи інакше доведеться відпрацьовувати, щоб не піймати під кінець семестру незарахи, а не так, як було в шкільні часи: взяв довідку в лікарні і відлежуєшся. Та й в цілому хворіти — це не надто приємно. Також вам треба буде добре харчуватись і не шкодувати грошей на корисну їжу (“Мівіна” – це, беззаперечно, неймовірно зручно, але іноді варто оновлювати свій раціон).

• Будьте готові до того, що будете сумувати за батьками і домівкою (якщо ви не місцеві). Не забувайте телефонувати мамі або татові хоча б раз на день, коли йтимете на пари (особисто у мене вже виробилась така звичка), користуйтесь скайпом або іншими відеочатами. В ідеалі можна щотижня приїжджати додому, але дуже часто такої можливості немає.

• Ви просто зобов’язані ходити на всілякі культурно-мистецькі заходи. Візитівка, співанка, театр, кінопоказ, тренінг — вам варто піти! Просто тому що якщо зациклюватись лише на навчанні і, як то кажуть, світу не бачити, то можна просто зійти з глузду.

• Домашнього завдання буде неймовірно багато. На практичні задають по 5-6 питань з поширеною відповіддю (чудово, коли викладач дає добро на роздруківки, але зазвичай вимагається написаний від руки текст), презентації з жорсткими вимогами, реферати, есе тощо. Мимоволі згадую, як в школі задавали по одній вправі і віршику, журба бере за душу. 🙂 Звісно, ви можете не напружуватись і не робити нічого, але тоді ваше перебування в ОА не має ніякого сенсу.

Хотілося б на завершення додати, що якщо ви більш ніж впевнені, що вступаєте до ВНЗ з причин, відмінних від “я хочу навчатись і здобути вищу освіту” (наприклад, “я поступлю, бо всі поступають”), то краще не витрачайте свій час дарма. Візьміть gap year чи йдіть працювати, так чи інакше відсутність серйозної мотивації вчитись дуже скоро проявиться і змусить вас кинути університет. А цілеспрямовані, кмітливі і впевнені в своєму виборі молоді люди в ОА не пропадуть, це вже точно 🙂