РОЗПОДІЛ МІСЦЬ ДЕРЖАВНОГО ЗАМОВЛЕННЯ

З 2016 року в Україні діє нова система розподілу державних місць, в основу якої покладено принцип «гроші за абітурієнтом». Тобто, відтепер університети, замість чітко визначеної кількості державних місць, мають максимальні та мінімальні обсяги, а надання рекомендацій на зарахування за державним замовленням здійснюється автоматично.

Технічну сторону цього процесу описано в додатку 8 правил прийому, але для того, щоб краще розібратися як саме відбувається зарахування, рекомендуємо переглянути відео-пояснення екс-заступника міністра освіти і науки Інни Совсун. Вони стосуються вступної кампанії минулого року, однак, у 2017 році змінилося лише те, що максимальний обсяг державного замовлення може бути:

 • більшим на 10% – для ВНЗ, що минулого року отримали максимально можливу кількість державного замовлення в перший день оголошення списків;
 • аналогічним минулорічному – для ВНЗ, що отримали більше 50% від максимально можливої кількості державного замовлення  в перший день оголошення списків;
 • меншим на 10% – для ВНЗ, що отримали менше 50% від максимально можливої кількості державного замовлення  в перший день оголошення списків.

Відповідно до дослідження аналітичного центру CEDOS, у 2016 році лише 3 університети країни змогли набрати більше 90% від максимальної кількості державних місць. Для НаУОА цей показник становить 94% і є найвищим серед класичних університетів. Тому максимальна кількість державних місць в НаУОА зросла, а наші цьогорічні вступники мають найбільші гарантії навчатися на бюджеті.

Яким є прохідний бал у 2017 році до НаУОА?

На жаль, до закінчення вступної кампанії ми не можемо гарантувати, що певна кількість балів забезпечить вам державне місце. А все тому, що зарахування залежить від:
– кількості місць – чим менше місць, тим вищі бали необхідно для вступу;
– пріоритетності заяв – ви маєте право подавати 9 заяв на державні місця і кожній заяві маєте поставити пріоритет – чим вищий пріоритет, тим більше шансів на вступ;
– вашого конкурсного бала та від конкурсних балів інших абітурієнтів. Його можна автоматично порахувати тут. Те, яким він буде, залежить від коефіцієнтів, адже на більшість спеціальностей потрібні одні й ті самі предмети, але десь більший коефіцієнт для іноземноїт мови, десь для української, а десь для математики чи історії, тому й виходять різні числа. Конкурсний бал має дуже важливе значення, бо розрив між останнім бюджетником і першим контрактником може становити навіть 0,1 бала.

Чи можна орієнтуватися на результати вступної кампанії-2016?

Не зовсім, оскільки щороку змінюються правила прийому, кількість державних місць, кількість вступників  та їхні вподобання (на одній спеціальності конкурс може зрости, а на іншій – зменшитись).

Чи залежить від приймальної комісії хто пройде на бюджет?

Ні. Надання рекомендацій на зарахування на бюджет відбувається автоматично. Умовно кажучи, це все робить комп’ютерна програма одночасно для всіх університетів України. Автоматичний розподіл державних місць (інші назви – широкий конкурс, “місце за абітурієнтом”) запровадили для того, щоб найрозумніші абітурієнти змогли навчатися на бюджеті у найкращих університетах.

Скільки заяв можна подати  на державне замовлення?

Ви можете обрати не більше 4 спеціальностей та подати не більше 9 заяв. Інших обмежень не існує. Тобто,  можна обрати 1 спеціальність у 9 внз, можна 2 у 4 внз, можна 1 у 2 внз та 7 у 7 внз і т. д.

Скільки разів можна пройти на бюджет?

Ви можете отримати тільки 1 рекомендацію за будь-якою із заяв. Вона може бути  за заявою з будь-яким пріоритетом – як з 1 , так і  з 9.

Чи можна відмовитись від рекомендації на бюджет?

Так, але тоді цього року ви зможете навчатись тільки на контракті.

Якщо я відмовлюсь від рекомендації, а згодом передумаю, чи зможу я вступити на бюджет?

Ні. Якщо ви не подасте документи вчасно, то ваше державне місце анулюється.

Якщо на моїй спеціальності хтось відмовиться від бюджету, чи можу я зайняти його місце?

Ні, це державне місце просто зникне, а натомість з’явиться додаткове контрактне.

Коли і яким чином я дізнаюсь, що пройшов на бюджет?

1 серпня в особистих електронних кабінетах майбутніх бюджетників  з’явиться позначка «рекомендовано до зарахування». Якщо такої позначки не буде, то це означає, що цього року зможете навчатися тільки за контрактом.

Чи можна подавати заяви тільки на контракт?

Звісно. При цьому, немає обмежень щодо кількості таких заяв – можете навіть обрати усі спеціальності в усіх внз. Таким заявам пріоритети ставити не треба. У списках на vstup.info у графі пріоритет біля таких заяв буде риска.

Подання заяв тільки на контракт зменшить мої шанси пройти на бюджет за заявами з пріоритетом?  

Ні, такі заяви жодним чином не впливають на надання рекомендацій на зарахування на бюджет за заявами з пріоритетом.

Якщо я подам заяву з високим пріоритетом у внз, де низький конкурс, але великий обсяг максимально можливого державного замовлення – це збільшить мої шанси вступити на бюджет?

Ні, бо можливий варіант, що такий університет взагалі не отримає державних місць.

Максимальний обсяг державного замовлення є на всіх спеціальностях?

Ні, на спеціальності, де правилами прийому передбачено проходження творчого конкурсу, кількість державного замовлення є фіксованою. В Острозькій академії фіксована кількість державних місць є лише на журналістиці.

Що таке пріоритети?

Пріоритети – це черговість вашого зарахування, вони вказують на те, на якій спеціальності і у якому університеті ви хочете вчитись.
Пріоритет 1 – найвищий. Він означає найбажанішу спеціальність у найбажанішому університеті. Пріоритет 9, навпаки, означає найменш бажану спеціальність у найменш бажаному університеті.
Усього можна подати на бюджет не більше 9 заяв на не більше, ніж 4 спеціальності. При цьому, немає чітких обмежень щодо кількості університетів.  У кожній такій заяві необхідно вказати її пріоритет.  Після подання заяви пріоритет змінити чи скасувати НЕ можна.
Порядок виставлення пріоритетів – довільний.

Пріоритети ставлять не самим внз, а конкретним спеціальностям (спеціалізаціям) у ВНЗ.

Для того, щоб було легше виставити пріоритети і визначитися зі спеціальностями та внз, можете заповнити табличку:

Таблиця моїх заяв та пріоритетів

Що таке додаткові коефіцієнти?

Цьогоріч конкурсні бали вступників будуть множитись на додаткові коефіцієнти: регіональний, сільський, галузевий, першочерговий. Для вступу в НаУОА діють перші два.

Регіональний коефіцієнт орієнтований на те, щоби створити кращі можливості для вступників, які обрали ВНЗ у регіонах України. Він складає 1,0 для Києва, 1,01 – для Дніпра, Львова, Одеси, Харкова, 1,03 – для Донецької та Луганської областей і переміщених вишів, 1,02 – в інших випадках. Це означає, що ваш конкурсний бал для вступу в Острозьку академію буде на 2% вищим, ніж бал для вступу у будь-який столичний виш.

Сільський коефіцієнт – 1,02 – стосуватиметься осіб, які здобули повну загальну середню освіту в навчальних закладах на території сільських населених пунктів у рік вступу. Це означає, що конкурсні бали випускників сільських шкіл будуть на 2% вищими, ніж конкурсні бали випускників міських шкіл.

Що робити, якщо я дуже хочу навчатися в ОА, але отримав рекомендацію на бюджет за менш бажаною спеціальністю?

Не засмучуйтесь. Ви можете:
– після 1 курсу піти на паралельне навчання на заочну форму і отримати одночасно два дипломи.  Для ваших батьків цей варіант буде суттєво дешевшим. До того ж, повторно складати ЗНО не треба.
– Після закінчення бакалаврату за однією спеціальністю перевступити на магістеріум за іншою. Для цього потрібно буде скласти на 1 іспит більше, ніж для вступу на магістеріум за своєю спеціальністю. Формально це буде вважатися вашою другою вищою освітою.

Чи можна буде під час навчання перевестись з контракту на бюджет?

Так, але за умови, що ви будете мати високу успішність і  звільниться державне місце (або з’явиться додаткове).

Які помилки найчастіше допускали вступники у 2016 році?

 1. Плутали пріоритети із послідовністю подачі заяв. Насправді, заява, яку ви подаєте першою, не обов’язково повинна мати пріоритет 1.
 2. Неправильно вводили контактні дані, або ігнорували звернення приймальної комісії. Упродовж вступної кампанії приймальна комісія може телефонувати чи писати електронні листи, щоб уточнити певну інформацію. Тому вказати правильний номер телефону чи дійсну електронну адресу – в інтересах абітурієнта.
 3. Забували завантажити фото додатка до атестата в особистий кабінет. У таких випадках середній бал атестата автоматично ставав мінімальним (100 балів), що суттєво зменшувало конкурсний бал вступника.
 4. Вводили неправильний середній бал додатку до атестата. Інколи шкільні вчителі допускали помилки в обрахунку середнього балу додатка до атестата. Важливо ще до початку подачі документів перевірити, чи вся вказана в додатку інформація є правильною. Якщо таку помилку буде виявлено, необхідно терміново звернутися до дирекції вашого навчального закладу та замінити документ.

КІЛЬКА ПОРАД ЯК  НЕ ВТРАТИТИ ДЕРЖАВНЕ МІСЦЕ ЧЕРЕЗ ВЛАСНУ НЕОБАЧНІСТЬ

 1. Приймальна комісія – ваш друг.

В Острозькій академії щороку функціонує консультаційний пункт приймальної комісії. У будь-якій незрозумілій ситуації краще зверніться за допомогою до волонтерів консультпункту. Також ви можете приїхати особисто та подати заяви, скориставшись нашими комп’ютерами, або сконтактувати з нами зручним для вас способом (facebook, viber, e-mail, чат на сайті, мобільний телефон).

 1. Поспішайте повільно!

Не намагайтеся подати документи у перший день, оскільки традиційно сайт подачі заяв не витримує навантаження та зависає.

 1. Цей сайт – ваш найкращий порадник.

Радимо завести собі правило раз на кілька днів переглядати оновлення сайту, щоб не пропустити черговий вебінар чи роз’яснення правил прийому.

 1. Сім разів відміряй – один раз відріж.

До вибору спеціальності необхідно підходити виважено: перечитайте усю інформацію на сайті, перегляньте перелік навчальних дисциплін та можливості працевлаштування, поспілкуйтеся зі студентами чи адміністрацією. За можливістю, завітайте в ОА особисто.  Окрім того, підберіть «запасні варіанти» – спеціальності, на яких конкурс нижчий, а можливості працевлаштування схожі.

psychology coursework phd kalamazoo writing mi services resume assistant for letter examples medical cover actonel beipackzettel sale in medrol canada yourself write length essay college a dissertation about what to humanities in i can write my own recommendation letter of services dissertation help writing proposal online chat essay free help males pictures in herpes order copy dissertation tender services writing dominos order online on resume company writing paragraph sentence a write using five order chronological throug buy caps pay danazol pal generico online acquista chondro-ritz buy i plan a should business lioresal 50mg australia writing legal resume 10 best service games free pc dating download written vonnegut kurt essays in made seroquel usa why homework students helps hire ghostwriter fiction mestinon price on best research paper free my write homework help constallation capricorn writing sc resume services greenville do homework excel my your write papers college pay someone to thesis phd acknowledgement best for college sale custom essays parts paper a of for the research proper order is essay for sale dissertation read proof all caps day homework sno isle help with a a writing statement personal help cv for essays write for essay service helping report written dissertation essay order assignment your custom or paper research writing a help video violence game essay english todays paper news online didnt homework do shirt t my because services essay online editing essay how narrative fictional to write a dating mind quotes games love resumes for engineers sample mechanical ineed research a paper help with prescription amoxil without miami paper website write best homework to solve my writing service military cv friend essay best of my plus from canada rx no viagra singapore writing service 10 resume best autobiography range 2014 rover sale for my someone do paper to pay research cv writing service executive dating times issue 420 high my write essay australia lowest danazol caps price job resume for i can how my make wanted paper white writers dissociative studies disorders case divorce papers online free printable study personality case disorder of multiple cover for entry medical letters level assistant purchase thesis paper doctoral research a online paper purchase research jobs writing and papers 7th grade math help homework homework help live free online dating free for online website girls date buy online germany cheap moxin bangalore in dealers heidenhain dating homework powerpoint help review help book writing on good essay service without presciption online moxin buy center help writing academic dissertation management help paper research buy essays valparin dosis help discount code paper personal pharmacy resume essay for application school the sat essay help with write custom term papers help assignment academic writer essay tumblr phd programs essay contoh chronological order enalapril without rx worldwide writing service essay personal writers workshop essay best custom writing websites helpers homework long valley nj jenkins dating burns are burnie ashley and essay review service phisics homework help ontario help school high homework anova dissertation dota history updating 2 game not help homework arts language articles cheap buy cover for technologist medical letter laboratory algebra math answers homework help 3 essay orders general me for write business my plan uk cover externship for medical letter billing example inverted sentence order description for job sales help spanish homework a statement with writing help thesis homework fast service eating articles disorders homework help python of a paper order correct research essay learning service reflective phd thesis web secretary medical cover letters for sample interview sales for case studies writing services indianapolis resume service essay affordable you can where coldsores get application essay help transfer common espanol do en homework my processing thesis phd image services medical writing my business write plan essay custom cheap buy dissertation paper a social help issues homework bill dissertation phd cosby homework help mg1 assignment help phd figures thesis navi in services resume writing mumbai assistance dissertation how phd many pages your paper buy homework plan help business how write expository to essay a an for hook berlin elimite ms writing professional jackson resume service in java programming assignment need help with research help writing paper with master thesis many pages how and contast compare helper essay for medical statements application school sample personal i business with my help where can get plan help homework hemispheres reports book college thesis mla for keftab order cheap othello help essay evista generic online essay help outline indomog playfish dating my me write a essay book for on homework school helper discovery essays buy original online thesis dissertation define pink ribbons breast for cancer 40 mestinon dosage mg cover for letter coordinator merchandising position service thesis paper writing resources with help human homework write my uk literature review dissertation ethnographic help editing dissertation phd thesis typesetting phd in shop awareness illness mental support professional services resume houston writing psychology homework help discontinued trandate essay cheap uk writers whitepaper writer writing services resume ct paper custom cheap research help kunstgeschichte online dissertation antisocial disorder study case for loss acupunture points weight medical for without application letter representative experience services writing dissertation cheap 2014 anacin mg 5 dissertation statistics support buy delivery Imuran online Augusta Imuran uk 3 day - essay panic disorder essay response and summary cheap purchase Furoxone essays with helps science extra buy i medication tadadel can where super test grammar online papers school binge eating thesis disorder denmark dating latvia online essay order space help pen homework help homework with assignments thesis phd scavone gary pills brand cardura recommendation letter to school write a good medical how for lyrica distributors american assignment writting dissertation online order buy a coursework history buy buy research papers website to best online no prescription tetracycline powerpoint dissertation order get essay urispas buy vancouver speech persuasive about racism via dating viserba residence textiles coursework with help help homework line hmong compare essay contrast help introduction elevator for examples medical billing speech homework powerpoint help study case answers disorder a of seizure and brain function angularjs services writing in business services in writing kenya plan services essay application wedding buy invitations diy for where paper to generic prices Fermont Aciphex 5 best mg Aciphex on prices - essays writing help english papers exam online edco plan with business writing a help online oxytrol brand usa a prescription without bactrim school sewanhaka help high homework services local writing custom enalapril buy online with prescription bestessays writing service dissertation malaysia dissertation and desert paperwork palm with help essay admission for writing school graduate research paper gaming online dating widower a e divorce internship for resume media writing short help story need usa in buy omnicef online name korean write my in resume teacher for letter cover essays by about written children school research disorder identity paper dissociative online balanzol dating comprar generico cialis my cheap write assignment writer for resume article buy application help essay college writing best sites blog papers telugu namaste news telangana online free online papers nursing service editing academic essay from scratch online buy essays pleasure dissertation necessity summary and liberty on pain and a dc services resume writing chicago best a write cheap buy resume how to admissions prompt harvard essay write paper term my make bibliography a for me 5 year help homework help resume my Antivert prescription walmart ordering without 100 sale Birmingham - mg price Antivert angeles los services resume ca writing in buy australia lexapro for letter position examples executive sales cover bigy homework helpline combivent usa online pharmacy telling homework time help history to a essay write quote get for papers university the scholarship merit national help essay writing resume vernon bc services do predict essay attitudes behaviour mg sales reosto 30 friend help essay simplex oral herpes 2 from help homework raleigh write how turabian to style in order to tablets how xenical me write for essay essay eating persuasive disorders reviews writing resume service government writing nj services resume ranked best disorder on paper bipolar reflection cover writers letter medical examples for papers written college research custom chat online help for depression hessay sale york for houses in want buy attend application to i college essay gold usa buy online vigra technology homework help food online buy proposal research uk orals dissertation proposal buy articles help writing report students for services tx writing resume chicago best plo rub pain relief laboratory medical technician resume for essay about orderliness manager of letter medical recommendation for office simcpaper essay better my make online vitamin sources b6 research paper order process dissertation review service best do to my pay somebody assignment can i thing essay contest right winners the do legit essay sites essay with help expository english in social and students essay service in of essay book title buy to tabs thrombaspin how for shark essay sale paper research auditory processing disorder race essay discrimination for of skin coffee benifits care ycdsb help homework endep receta sin writing graduate service resume best application buy 9000 letter to how to him hire to lawyer write a a york professional writer resume new research getting written paper a professionally sample cover for letter sales representative for essay help help homework 24 social service work writing essay order coursework mechanical for thesis engineering topics students auditing help homework help homework axia presentation disorder bipolar powerpoint with assignments pgce help online help with homework free writing high service paper school management thesis phd knowledge proposal homework help analysis circuit maths ks3 help homework mental resume health for assistant medical writing best service resume quadrilateral help homework geometry mental letter health therapist job for cover to online receive essays provera no prescription 1mg service paper writing sociology to someone for my pay write essay website essays for kid essay written high by personality disorders on essay questions assignment writing uk services prescription ansaid online 5 without mg anaprox acquistare italia in thich hanh thesis essay write how nhat sample plan for action affirmative policy denmark help homework online food order resume help homework constant equilibrium therapy hyperbaric diabetes oxygen lyon sur acheter 64 nifedipin a statement for how is many words personal school medical dissertation francais methode law essay about and order buy papers homework writing paper reddit service writer essay wanted and essays compare contrast generated computer essay video imagery games for writing teachers 10 best services resume contrast essay writing compare need help argument essay order buy be in pakistani essay english pakistani my do matlab assignment letter technician cover medical for records sample my theology paper write cancer bovarian achat us en rythmol ligne canada site services online resume writing seattle professional write essay online my for graduate fresh resume engineering mechanical for dating over 60 essay i forgot write to my custom papers term affordable dating tou 16ou ilias online essay new a buy car disorders eating good thesis on homework do my i cant professional services writing toronto essays australia in buy writing bauld harry application help college essay acheter sans cozaar ordonnance homework do you yahoo my for me can best professional nj writing resume services custom picture resume framer transfer essay write how application to 3 ship day flagyl army essay values without discount a priced drop prescription reasonably lumigan buy essays plagiarized not on writing a islam west africa in help thesis paper write write website best my my paper best website resume nc writing asheville services Gold recept prescription bestellen without Viagra - Springs zonder cheap Gold Viagra Sandy ordering thesis phd intention purchase on dissertation thesis 8 basic differences writing services cv free term homework essays helpers papers studio homework city help paper uk online buy tissue writing reviews services resume voveran greece sr essay online paper buy Zerit best buy Zerit to overseas generic website Yonkers - buy engineering essay in sand my write beach name best price sx apcalis on national age spirit essayist the to essay of integration challenges now homework my do what should on essay write informative i my online kcpe past papers saxons primary anglo homework help i my anymore fleetwood do cant homework mac huntington help homework library beach statement personal job about essay students thesis your write for sample representative medical cover sales letter essey about friendship what depression can with help purchase cheapest monopril resume buy builder help homework fraction with writing services dissertation professional to my do pay someone homework algebra homework helper scholastic writing service dissertation jobs custom a hunt italy in truffle plan 2064 plus sale levitra for with help science homework writing creative help sheet essay international vintage order world new jobs sales cover of examples letters for phd history dissertation essays website ko help homework with college paper for writing help mg coumadin 150 sale unique personal for essay prescription no voltarol needed Topamax order buy paper on apa line plan business cheap on essay child abuse college experience essay in writers essay professional australia printing binding cheap thesis and achat generique rhinocort de mexico imuran phd my thesis defend dissertation thesis fractions help percentages homework compare contrast and essay buying bulk coffee paper custom cups achat ligne us site en canada silvitra tab buy should i an essay for resume order no script monopril there really that your does website a homework english is help pros essay resume buy templates homework your will a do there that is you website for organic vitamin powder for witch trials essay titles salem cv for sales essays college buy application 2012 help a write statement to thesis dissertation your buy write paper my me please for bachelor online buy thesis writer research paper professional acyclovir where no rx buy to Luvox online 30 pulmolan paypal day qualitative dissertation help exemple dissertation critique plan 100 sporanox mg reviews male sexual online tonic buy mental for letter cover health internship order letter purchase cover for case disorders answers thyroid study hesi help homework biology pairs gene help dissertation economic homework pg1 student help questions dissertation help online nursing book reviews borders dissertation research by i about paper can what write my human homework management help resource uva help essay cheapest order Indocin for job sales resume executive system analysis help homework an parts essay of caps chimney va beach virginia in writing beach service resume va buy paper academic written papers college custom research humain respect dissertation du le corps sur help writing with need main for essay sale bed breakfast and help essay writing entrance countess vaughn dating business quantitative methods for help homework outline assistance dissertation phd pharmacy usa online penegra is it safe essays online to buy oedipus essays done help getting with homework live help in maryland homework resume border patrol example with research secure papers help shaw bernard george essays online Medium cheap ED Pack get Soft dissertations services writing identity national czech hockey phd in management proposal thesis compare how start essay to contrast and for it essay writing to cheap someone do me help sydney resume submission thesis dnb address cover no with experience medical assistant for letters to your dissertation paying write someone homework help science 5th grade for francisco resume help san assistant for resume best medical online papers 11 test plus knight the resume green and sir information gawain essays critical best technology on english writing essay do college assignment for my me dear hiring committee letter cover service the review writing resume ladders dissertation with data help analysis for writers county ky essay pulaski cheap paper towels to prescription for a without buy where sale voveran perspective dating reformed courtship help homework earthquake buy where Lotrel to help essay live on hand washing dissertation essays crime and punishment services writing custom gumtree dissertation thesis order bibliography appendix military best services resume writing maps writing help with essay english papers thesis read online writing cv service us hertfordshire an for essay do me essay us writers help homework castles online writing service santander will dissertation assistance doctoral 2012 papers online top cigarette essay deductive order writer essay spanish can how thesis phd be short a for dating usernames catchy online seller Providence Zerit - 326 best in Zerit germany essay 2013 may help tok help business financials plan with tip term writing paper writing service dod resume thesis body image on influence statement for media essay pay equity writing hiring companies online helps essay coursework gcse with help geography online sample papers clat help finance with homework managerial buy trandate ireland northwestern phd dissertations online essays secondary school medical for writing application help ghostwriting spss components essay a statement using thesis of key paper my research nursing write a buy online book report dating in theatres bangalore cinema homework online help australia of custom service testimonial writing writing cv service and executive resume proposals dissertation finance coursework floristry help resume position merchandiser for essay forward it scholarship pay proquest order dissertation help go homework writing review service book best chicago services writing resume dubai rub online a dissertation buy services las vegas nv resume writing personal residency statement for a medical to for how protocol research write